LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Ēmimi Bulzat

Kultura

| Publikuar mė: 2013-05-23 | Radio Peja | Shtype |

Qmimi Bulzat i takoi krijuesės se re Shkėndije Berisha


Pas ores poetike per Azem Shkrrelin ne Univerzitetin Haxhi Zeka nė Pejė apjesmarres te ketij manifestimi vizituan ekspoziten e piktorit Pejan Haxhi Kastrati . Nderkaq, mė pas nė ambientete biblotekes Rajonale qe mbanė emrin e Azem Shkrrelit u bė Promovimi i pėrmbledhjes se krijuesve te rinjė , Ringjallje flijimi” dhe ndarja e ndarja e ēmimit “ Bulėzat“

Me kte rast drejtoresha e Drejtoratit püer kulturė rini dhe sport Shpresa Gjonbalaj ke thenė se ky manifestim eshte edhe nje deshmi e traditės dhe kulturės pejane ngase me pijetetė tė lartė kujtojmė pendat e shquara tė krijimtaris poetike sikurse qė ishte ajo e Azem Shkrelit.
Pas promovimit tė tė pėrmbledhjes se krijuesve tė rinj “ Ringjallje flijimi” foli edhe redaktori i librit Rrustem Gėrguri. I cili sot mori edhe ēmimin e ores poetike per poeyine m ete mire.
Nė fund tė kėtij promovimi ēmimi Bulėza iu nda krijuesės se re Shkėndije Berisha pėr veprėn “ Shtegtim pėrjetėsie” .
Nderkaq ne diten e dytė tė kėtyre takimeve te premten ne Sallen e Tetarit tė qytetit “Istref Begolli” do tė mbahet Manifestimi qėndror i takimeve letrare “ Azem Shkrreli, ku do bėhėtedhe ndarja e ēmimit “Takimet letrare Azem Shkkreli2013” si dhe do te organizohet e dhe nje tribunmė tematike “Romani Shqiptar sot” ku me kumtesa te tyre pritet te paraqiten Dr. Anton Nikė Berisha Kozencė Itali , prof dr, Agron Tufa Tiranė Muhamet Qitaku Prishtinė dhe naime Beqiraj . Kurse nėmbremjėe mė njė preformancė artistike me flakadanė do tė pėrmbyllet ky manifestim letrar kushtuar birit tė madh tė kėsaj treve Azem Shkrrelit.


Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja