LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Duhani 'paraqet rrezik mė tė madh pėr gratė'

Bota

| Publikuar mė: 2013-05-01 | Radio Peja | Shtype |

Pirja e duhanit mund tė pėrbėjė njė kėrcėnim mė tė madh shėndetėsor pėr gratė sesa meshkujt, thonė studiuesit.

Femrat qė pijnė duhan kanė njė rrezik mė tė lartė tė kancerit sesa burrat, kan gjetur hetuesit shkencorė nga Norvegjia.

Kėto rezultate dukeshin nė tė dhėnat mjekėsore tė 600,000 pacientėve dhe zbuluan se rreziku i kancerit nė zorrė lidhur me pirjen e duhanit ishte dy herė mė i lartė nė gratė sesa tek burrat.

Duhanpirėsit femėra kishin njė 19% rritje tė rrezikut tė sėmundjes, ndėrsa duhanpirėsit mashkull kishin njė rrezik prej 9% rritje, kėshtu raportoi instituti Epidemiologjia e Kancerit, Bioshėnuesit, Raportuesit dhe Parandaluesit (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention).

Pėr burrat dhe gratė, prova ėshtė e qartė - duke qenė njė jo-duhanxhi do tė thotė qė ju keni mė pak gjasa pėr tė zhvilluar kancer, sėmundje tė zemrės, sėmundje tė mushkėrive dhe shumė sėmundje tė tjera serioze " thotė Sarah Williams e institutit Cancer Research nė Mbretėrinė e Bashkuar

Nė studim, gati 4.000 prej pjesėmarrėsve kishin zhvilluar kancer nė zorrė. Gratė qė kanė filluar pirjen e duhanit kur ato ishin 16 vjeēe apo mė tė reja dhe ato qė kishin pirė pėr dekada tė tėra ishin nė rrezik me rritje tė konsiderueshme tė kancerit tė zorrėve.

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja