LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Takimet letrare Azem Shkrreli

Kultura

| Publikuar mė: 2013-05-23 | Radio Peja | Shtype |

Sot nė Pejė filluan takimet tradicionale letrare “ Azem Shkrreli”

Nė ketė tempull tė diturisė po takohemi sot qė tė kujtojmė birin e madh tė Rugovės, Pejės dhe Kosovės, kolosin e letrave shqipe , krijuesin e vargut tė fuqishėm Azem Shkreli, kėshtu u shpreh kryetari i komunės se Pejės Ali Berisha me rastin e hapjės se edicionit tė 11-tė tė takimeve letrare “Azem Shkreli” tė cilat filluan sot nė rastin e 16-tė vjetorit tė vdekjes se tij. Peja dhe Rugova i dhanė kombit shumė figura te ndriteshme te pushkės , tė mėndjes dhe tė pėndės . Nė kte nenqill linden dhe u rriten krijues dhe artist te mdhenjė qe nderuan keto treva nė mesin e tė cilve ishte edhe Azem Shkrreli tė cilin sot pėrmes takimeve tė 11 letrare po e kujtojmė jetėn dhe vepren e tijė . Poezia e tijė frzmoi fuqishėm mė Rugovėn ,Pejėn e Kosovėn , frymoi fuqishem shqip duke patur gjithėhėrė pėr bazė aspiratat e mėdha dhe liridashėse te kombit . Azem Shkrreli do te kujtohet pėrhėrė si njeri nga bijtė me te mdhenj tė ketij nenqielli , ka then ender tė thra mė kte rast i pari i komunės se Pejės Ali Berisha

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja