LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja | Shtype |

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė Per Strand Sjaastad ,Gazmend Muhaxheri kryetar i komunės sė Pejės , kryesuesi i Asamblesė Komunale nė Pejė , Islam Husaj , pėrfaqesues tė partive politike Arton Muhaxheri nga Pdk , Nazmi Krasniqi nga Aak , Bashkim Nurboja nga Lvv ,si dhe pėraqesues tė shoqėrisė civile tė komunės sė Pejės .
Naim Rashiti, nga grupi pėr hulumtime tė politikave nė ballkan , para tė pranishmeve paraqiti skenaret e finales sė madhe nė dialogun nė mes tė Kosovės dhe Serbisė . Ai tha se bazuar nė humumtimet e bėra nė opinionin e gjere kosovar dalin tri skenare tė mundshmė tė kėtije dialogu dhe atė tė njė vazhdimi i status quos qė do tė thotė tė mos dialogohet , skenari i dytė qė ėshtė mė i favorshmi qė do tė thotė tė arrihet njė marrėveshje me njohje reciproke nė mes tė Kosovės dhe Serbisė qė Serbia ta njoh Kosovėn , apo tė pėrdoret modeli i dy Gjermanive ku Kosova nuk njifet nga Serbia por fiton ulsė nė OKB, dhe skenari i tretė me i keqi kėmbimi i territoreve .
Bazuar nė debatet e panelistėve tė sotėm u mbėshtet skenari i dytė pėr njohjen e Kosovės nga Serbia nė rastin mė te keq edhe varianti i modelit tė dy Gjermanive kurse dy skenaret tjera nuk gjeten mbėshtetje nga ky debat .
Nga ky debat u hapen dilema se kush duhet ta udhėheq dialogun qeveria apo presidenti , por duke kėrkur transaprencė tė plotė , pėrfshirje tė eksperteve si dhe pėrcaktimi i vijave tė kuqe qė nuk mund tė kalohen nė dialog e qė pėr disa nga pjesėmarrsit e debatit ishte Kushtetuta e Republikės sė Kosovės e cila nuk mund tė preket nga askush nė kėtė dialog .
Ishte ky njė debat shumė konstruktiv dhe konkuzionet e dala duhet tė pėrfshihen nė platformen pėr dialogun me Serbinė .

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja