LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Spitali Rajonal nė Pejė merr pamje tė re

Vendi

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja | Shtype |

Nė kuadėr tė projekteve pėr Efiqencė tė Energjisė dhe Energji tė Ripėrtirė tė financuar nga njė kredi e Qeverisė sė Kosovės e tė mbėshtetur nga Banka Botėrore, ėshtė duke u zbatuar ky projekt edhe nė objektet e Spitalit tė Pėrgjithshėm nė Pejė.
Me kėtė investimi do tė bėhet izolimi i mureve me stiropor prej 10 cm, do tė bėhet suvatimi, izolimi i kulmit tė objekteve, riparimet e nevojshme dhe vendosja e fasadės, me ē`rast pėrveē pėrfitimeve nė zvogėlimin e shpenzimeve tė energjisė, Spitali i Pėrgjithshėm nė Pejė po merr edhe pamje krejtėsisht tė re.
Po ashtu nė kėtė projekt do tė ketė edhe intervenime tjera si: Ngrohja e ujit sanitar me ngrohje solare, vendosja e poqave elektrik LED qė kursejnė energji elektrike, zėvendėsimi i dritareve aty ku janė ende tė vjetra, vendosja e dyerve tė reja hyrėse dhe riparimet e nėnstacioneve dhe radiatorėve tė ngrohjes qendrore.
Ky projekt i qėlluar padyshim qė do tė ndikoj edhe nė reduktimin e shpenzimeve tė Spitalit.
Deri mė tani janė nė pėrfundim punimet nė objektin e Administratės sė Spitalit, ndėrsa qė punimet po vazhdojnė nė Bllokun Internistik, ndėrsa nė muajt e ardhshėm punimet do tė bėhen nė secilin objekt tė Institucionit tonė.
Spitali i Pėrgjithshėm nė Pejė falenderon tė gjitha institucionet dhe drejtuesit e tyre qė ndikuan qė ky projekt tepėr i rėndėsishėm tė zbatohet edhe tek ne, dhe ky intervenim padyshim qė ndikon nė kushtet e punės pėr personelin dhe pacientėt, por dhe nė motivimin pėr ti shėrbyer tė gjithė qytetarėve nė nevojė qė kėrkojnė mjekim nė Spitalin e Pėrgjithshėm nė Pejė thuhet ne nje komunikatė pėr media nga zėdhėnsi i kėtije spitali Naim Sahiti.

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja