LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja | Shtype |

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr grumbullimin e gjakut nė terren, kėshtu thotė Dr.Mehrije Mala nga Njėsia e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė.
Njėsia e Transfuzonit nė Pejė ėshtė nė shėrbim 24 orė nė ditė nė 7 ditė nė javė dhe ka njė personel prej 2 Mjeke dhe 10 Teknike.
Pėr tė siguruar gjak organizohen edhe aksione pėr grumbullimin vullnetarė tė gjakut qė bėhen nė qendėr tė qytetit, ndėrsa duhet cekur edhe dhurimi vullnetarė i gjakut qė bėhet nga banorėt e fshatit Llozhan e Voksh e mė veēanti fshati Carabreg qė nė ditėn e dėshmorėve tė kėtij viti mė 29 maj zakonisht gjak dhurojnė mbi 100 persona.
Apeli i pėrgjithshėm pėr tė gjithė ata qė mund tė dhurojnė gjak ėshtė qė mos tė hezitojnė pasi kjo i bėnė mirė shėndetit tė tyre dhe shpėtojnė jetėn e atyre qė kanė nevojė pėr gjak

Sot nė Pejė u mbajtė debat me temėn Skenarėt e Finales sė Madhe ndėrmjet Kosovės dhe Serbise

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) organizuan sot nė Peje konferencėn e radhės - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise ku merrte pjesė ambasa...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja