LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Mbahet mbledhja e Asamblesė Komunale nė Pejė

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-27 | Radio Peja | Shtype |

Seanca e Asamblesė Komunale tė komunės sė kryesuar nga dr.Islam Husaj nuk kaloj pa tone polemizuse nė mes tė pozitės dhe opozitės , nė veqanti kur bėhej fjalė pėr pėrformancen e komunės sė Pejės pėr vitin 2017 .
Nė fillim tė seances ambasadorja e vullnetit tė mirė Elvana Shala, sė bashku me asamblesitė sė Asambles Komunale zhvilluan njė ceremoni pėrmes sė cilės asambleistėt mbėshtetėn aksionin pėr tė ndihmuar fėmijet me sėmundje tė kancerit dhe u veshen me fanella qė simbolizojnė kėtė aktivitet tė inicuar nga Albana Osmani prezentuese e Top Chanelit , ata thanė se mjetet e dedikuara pėr kėto fanella shkojn nė ndihmė pėr fėmijet e sėmuar nga kanceri .
Mė pas kryetari i komunės sė Pejės, Gazmend Muhaxheri, prezentoj para asambleistėve raportin pėr pėrformancen e komunės sė Pejės pėr vitin 2017 ku i njoftoj tė pranishmit se komuna e pejės bazuar nė vlersimet e Ministrisė sė Administrimit tė Pushtetit Lokal , Demos-it zvicran dhe disa organizatave tjera monituruese ka dal e para nga 17 komuna nė pėrformancen e saj nė vititin 2017 dhe pėr kėtė eshte shpėrblyer me nje shumė prej 200 e13 mijė euro nga Demosi zvicran mjete kėto te cilat do tė shfrytzohen pėr realizmin e disa projekteve nė komunėn e Pejės .
Mirpo , opozita nuk ndau mendimin e njejtė me kryetarin Muhaxheri duke thėnė se pėrkunder rezultateve tė mira ka pasur edhe lėshime ku pėr kėto lėshime folen Reshat Nurboja nga Alternativa , Nazmi Krasniqi nga AAK , dhe pjestarė tė tjerė te opozites .kurse tone polimizuse pėrcollen edhe tė dhėnat e Drejtoratit pėr Kulturė, Rini dhe Sport .
Nė seancen e sotme Asambleja Komunale ka miratuar planin e punes sė Kėshillit komunal pėr siguri nė bashkėsi , programin tre vjeqar per banim tė Drejtoratit pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje sociale , raportin e punės se NPL Ambienti , planin e biznesit te NPL Stacioni i Autobusve si dhe u shqyrtuan propozimet pėr komisione dhe trupa punuese tė komunės sė Pejės , njėherit u miratua edhe nisma e kryetarit tė komunės pėr bashkėpunim komunal ndėrkombėtar pėrmes komunės sė Pejės dhe asaj Sariqam nė republikėn e Turqisė .
Halil Gashi

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja