LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Kori Siparantum shfaqet para publikut pejanė

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-24 | Radio Peja | Shtype |

Mbrėmė nė sallėn e mbushur plotė publik nė Kinoteatrin “Jusuf Gervalla “ nė Pejė , Kori i qytetit “Siparantum”shfaqi njė koncert koral tė autoreve vendor por edhe atyre ndėrkombėtar me qė rast u pėlqy jashtėzakonisht shumė kompozimi i Kreshnik Aliēkaj kushtuar korit “Siparantum” .

Afro 400 qytetar – dashamir tė artit muzikor mbrėm paten rastin tė shofin koncertin e korit tė qytetit “Siparantum” , i udhėhequr nga dirigjenti dhe kompozitori i shquar pejanė Mr. Memli Kelmendi , i cili kėsaj radhe ka befasuar edhe njė here publikun pejanė me interpretimet e shkėlqyera nga ana e korit “Siparantum”
Posaqerisht impresionuan ato interpretime tė cilat shoqėroheshin edhe me lėvzije skenike kurse kompzimi i Kreshnik Aliēkajt, pėr korin “Siparantum” u pėrcoll me duartrokjet tė gjata nga publiku pejanė , por njėherit edhe kėnga pėr gurbetin e adaptuar pėr interpretim koral zgjoi emocione tė fuqishme tek publiku prezent .

Kori i qytetit Siparantum i udhėhequr nga Memli Kelmendi, nga koncerti nė koncert po shėnon suksese tė jashtėzakonshme tani mė edhe jashtė shtetit tė Kosovės tė cilėt kanė pasur pėrformanca tė shkėlqyra nė Zagreb dhe Petrinje tė Kroacisė .
Ndėrkaq sė shpejti pritet qė jene mysafirė nė Nancy tė Frances ku do tė marrin pjesė nė njė festival tė koreve me renome botėrore.


Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja