LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Rreziku nga Rriqrat

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-10 | Radio Peja | Shtype |

Me ardhjen e stinės sė Pranverės nė disa prej komunave tė Kosovės, ėshtė rritur rreziku i paraqitjes sė etheve Hemoragjike “Krime Kongo”, qė paraqiten si rezultat i picikimit tė rriqrave dhe pėrcjellen me gjakderdhje, tė vjella, temperaturė dhe humbje tė oreksit.

Adnora Nurboja – drejtoreshė e Qendrės rajonale tė Shėndetit Pubik, thotė se zbulimi i pickimit nga rriqrat ėshtė i domosdoshem tė bėhėt nė shtatė |(7) orėshin e parė , siē tha ajo , gjatė kėsaj kohe bėhet vjellja e apo lėshimi i helimit nė gjakun e njeriut.

Mes tjerash, doktoresha Nurboja , u bėri thirrje qytetarėve qė kryesisht jetojnė nė zonat rurale sidomos ata tė komunės sė Malisheves, Klinės dhe Suharekes, qė gjatė kėsaj periudhe ti kushtojnė rėndėsi veshjes dhe frekumetimit tė vendeve me shkurre dhe livadhe .

Pėr fund, vlen tė theksohet se personat qė mjekojnė apo kujdesen pėr tė sėmurin e pickuar nga rriqrat, duhet tė shtuar dhe ti shmangen kontaktit tė drejtpėrdrejt me tė vjellat apo gjakderdhjen, e cila gjatė kėsaj periudhe lėshohet nga tė gjitha vrimat e trupit.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja