LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Edhe nė komunėn e Pejės u shėnua dita Botėrore e Diabetit

Vendi

| Publikuar mė: 2017-11-14 | Radio Peja | Shtype |

14 Nėntori ėshtė Dita Botėrore e Diabetit, ditė e cila nė shumė pjesė tė Botės kalon duke mėsuar dhe informuar popullatėn lidhur me kėtė sėmundje qe ėshtė duke shkaktuar “pandemi globale”.Arsyeja e shėnimit tė kėsaj dite nė tėrė Botėn dhe tek ne nė Kosovė ėshtė thirrje pėr aksion pėr gjithė ata qė me kontributin e tyre do tė pėrkrahin masat e parandalimit dhe kontrollit tė diabetit.
Nė organizim tė Institutit Kombėtar tė Shėndetit publikė tė Kosovės, Ministris sė Shėndetėsisė, Shoqates sė Endokrinologve dhe Diabetologve tė Kosovės edhe nė komunėn e Pejės sot u shėnua dita Botėrore kundėr Diabetit ku nė qender tė qytetit tė Pejės u bė shpėrndarja e materialeve edukativo shėndetėsore pėr kalimtarėt e rastit si dhe u bė matja e saisė sė sheqerit nė gjak.
.Nadir Zhubi –kryetar i shoqatės sė diabetikėve nė komunėn e Pejės thotė se nė kėtė komunė janė 980 persona tė cilėt trajtohen me insulinė ngase janė tė prekur me rėnd nga diabeti .Ky numėr i personave tė prekur nga diabeti ėshtė shumė mė i madh thotė kyetari i kėsaj shoqate Zhubi i cili pėrmend shifren edhe prej 2000 personave tė cilet mund tė jene tė prekur nga diabeti e tė cilėt ose nuk marrin trajtim adekuat , ose nuk dinė qė janė tė prekur nga kjo sėmundje
Pėrpos numrit tė cekur mė pare nga diabeti nė komunėn e Pejės janė tė prekur edhe 43 fėmije diabet ky i tipit A ka thėnė Zhubi i cili mė kėtė rast nė veqanti ka falenderuar kryetarin e komunės, Gazmend Muhaxherin i cili qdo vit nga fondi i komunės ka ndarė nga 15.000 euro pėr tė furnizuar rregullishtė me insulinė kėta fėmije nė komunėn tonė
Ndryshe , nė mbarė botėn 415 milionė tė rritur jetojnė me diabet dhe ky numėr pritet tė rritet nė 642 milionė, ose njė nė dhjetė tė rritur nė vitin 2040. Njė nė dy tė rritur me diabet ėshtė i pa diagnostikuar. Rreth 90% e popullatės atakohet me diabetin tip 2 dhe 10% me diabet tip 1. 12% e totalit tė shpenzimeve globale nė shėndetėsi aktualisht shpenzohet pėr tė rriturit me diabet.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja