LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Avdimetaj : Ka filluar ngrohja e shkollave

Vendi

| Publikuar mė: 2017-11-10 | Radio Peja | Shtype |

Ka filluar ftohja e motit e me kėtė ėshtė imponuar domosdoja qė tė fillloi funksionimi i ngrohjes nė tė gjitha shkollat e komunės sė Pejės nė mėnyrė qė procesi edukativo- arsimor tė zhvillohet normalisht.
Drejtori i drejtoratit pėr arsim nė komunėn e Pejės , Besim Avdimetaj i ka thėnė Radio Pejės sė furrnizimi me lėndė djegėse ėshtė nė process e siper dhe sipas tij edhe sezoni i ngrohjes ka filluar tė realizhet nė tė gjitha shkollat e kėsaj komune.
“Po, procesi i furnizimit me lėndė djegėse nė shkollat fillore dhe tė mesme tė komunės sė Pejės ka filluar me kohė. Besoj dhe shpresoj shumė, se deri nė fund tė kėsaj jave do ta kryejm edhe kėtė obligim, nė mėnyrė qė procesi mėsimor tė ketė mbarėvajtje sa mė tė mirė”, tha drejtori Avdimetaj, duke mos i mohuar edhe disa prej pengesave qė janė paraqitur nė kėtė drejtim dhe ka shtuar se “Tani jemi nė fillim tė sezonit tė ngrohjes, nuk duhet mohuar fakti se gjatė kėsaj periudhe kohore janė shperhur aty –kėtu edhe disa pengesa dhe mangėsi sa i pėrket ngrohjes se shkollave, por jemi tė angazhuar maksimalisht, qė tė kemi ngrohje sa mė cilėsore”.
Drejtori i dikasterit pėr Arsim nė komunėn e Pejės z. Besim Avdimetaj, ka porositur gjithė personelit arsimor qė tė kuptojnė drejtė situatėn aktuale, ngase siē tha ai, janė vetėm disa ditė qė kur ka filluar furrnizimi me lėndė djegėse nga ana e operatorit dhe se do tė eliminohen te gjitha mangėsitė e shfaqura nė kte drejtim. / Radio Peja/

Kanalet e hapura nė qytet ankth pėr qytetarėt

Vendi

Kanalet e hapura lypset urgjentisht tė pastrohen ngase shumė sosh janė shėndrruar nė depo mbeturinash dhe me nxehjen e motit kanė filluar edhe tė kundėrmojnė dhe tė bėhen tė padurushme pėr qytetarėt e komunės sė Pejės . Qytetaret e komunės sė Pejės janė fajtor p...»

| Publikuar mė: 2018-04-11 | Radio Peja

Biblioteka “ Azem Shkreli “ nė Pejė shėnon Javėn e Bibliotekes

Vendi

Dje , nė Kosovė ka filluar tė shėnohet “ Java e Bibliotekės “ , ku nė kėtė vit kjo javė po shėnohet me moton “ Arsimimi dhe Trajnimi i Bibliotekave “, qė ka pėr qėllim avancimin e punės nė biblioteka dhe rritjen e vetėdijės sė qytetareve pėr rėndėsin qė ka tempulli...»

| Publikuar mė: 2018-04-11 | Radio Peja