LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Shkollat fillore dhe tė mesme kanė nevojė pėr psikolog

Vendi

| Publikuar mė: 2017-11-01 | Radio Peja | Shtype |

Roli i psikologve nė shkollat fillore dhe ato tė mesme ėshtė shumė i madhė ngase tė gjitha moshat nė arsimin fillor dhe tė mesėm jo rrrallė kanė problemė tė cilat mund ti trajtojnė hapur dhe pa frikė me psikologet tė cilet dine se si tė veprojnė me tė rinjėt e kėtyre moshave ka thėne sot pėr Radio Pejėn , psikologia Prenda Dodaj – Krasniqi e cila udhėheq klasen me fėmijet me sindromin e Autizimit nė shkollėn fillore “Lidhja e Prizerenit” .

Eshtė kėnaqėsi qė tė punosh dhe tė ndihmosh ata qė mė sė shumit kanė nevojė pėr ti ndihmuar ashtu sikurse qė janė fėmijet me sindromin e Autizimit ka thėne nė filllim tė bisedės psikologia Prenda Dodaj – Krasniqi dhe ka shtuar se pėrpos kėsaj kategorie tė fėmijeve nė tė gjitha shkollat duhet tė ketė psikolog tė cilėt ndihmojnė fėmijet qė mund tė kenė pengesa tė ndryshme tė natyres psikologjike .
Zonja Dodaj – Krasniqi shton se roli i psikologut ėshtė i madh pėr fėmijet tė cilėt zakonishtė mbyllen nė vete , ose kanė pėsuar ndonje traum nga raportet jo aq tė mira nė familje apo nė pėrgjithėsi nė shoqėri

Edhe pėrkunder nevojes sė madhe qė kanė shkollat fillore dhe ato tė mesme pėr psikolg apo pedagog , megjithatė pėr shkaqe tė mungesės sė mjeteve tė mjaftueshme materiale por edhe pėr shkak tė mungeses sė kuadrove tė duhura edhe nė komunėn e Pejės akoma nuk ėshtė arritur qė shkollat tė kompletohen me kėto kuadro aq tė nevojshme profesioanle siq janė psikologet apo pedagogėt e qė mund tė kene njė rol tė madh nė zhvillimin psikologjik tė fėmijeve tė kėtyre moshave .

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja