LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Sot 19 –tė vite nga beteja e Loxhės

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-06 | Radio Peja | Shtype |

Sot u mbushen 19 vite nga Beteja e lavdishmė e Loxhes ,me ē rast pėr herė tė parė ne njė luftė frontale, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės mundi keqas forcat Serbe nė fshatin Loxhė me betejen e lavdishmė tė udhėhequr nga Kolonel Tahir Zemaj - Komandant i zonės operative nė Dukagjin .
Pėr nder tė kėsaj dite sot nė fshatin Loxhė u bėnė u homazhe dhe nderime pėr luftėtaret e rėnė tė kėsaj beteje Rrustem Bruqi,Lumni Surdullin,Enver Alaj si dhe pėr komandantin e vrarė pas luftės kolonel Tahir Zemaj nderkaq nė sallėn e teatrit te qytetit nėn pėrkujdesjen e kryeministrit te Kosovės Isa Mustafa u mbajt akademi pėrkujtimore.
Duke i kujtuar ato ditė tė lavdishmė tė betejes sė Loxhės,njėra ndėr epopet mė tė lavdishme tė Ushtrisė Qlimtare tė Kosovės Kryetari i Komnues Gazmend Muhagjeri tha se ne pėrkulemi thelle para vepres dhe heroizmit te kėtyre dėshmorve te rėnė tė cilėt me gjakun e tyre shkruan faqet me tė rėndėsishmė tė histories tonė tė re .
Diten e para 19 viteve te kėsaj beteje me evokime kujtimėsh e kujtoi sot oficeri i karrierės Faruk Gjemajli i cili ishte pjesmarrės edhe epror ushtarak nė kėtė betej nė te cilėn u plagos rėnd.Me fjalen e tij me plot emocione kujtoj momentet me tėveqanta tė kėsaj beteje te cilat mbeten te pa shlyera nė historin mė tė re tė Kosovės dhe luftės te lavdishme tė ushtarėve tė kėsaj brigade qė thyen thyen keqas forcat militare e paramilitare serbe dhe sollėn lavdin dhe herozmin e trimave tė kėsaj beteje.
Sot nė 19 vjetorin e betejes sė Loxhes nė kėtė fshatė pranė lapidarit tė ngritur pėr kėtė betej u bėnė homazhe dhe vunė kurora lulesh nga kryetari i Komunes sė Pejės Gazmend Muhaxheri i shoqeruar nga ministri i Kulturės Kujtim Shala dhe Muharrem Shabanaj deputet i Kuvendit tė Kosovės nė rastin e miratimit tė deklaratės tė 2 Korrikut 1990.
Njėherit sot ministri i Kulturės Kujtim Shala vuri gurthemelin e e palestres sė sportėve nė oborrin e shkollės 2 Korriku nė Loxhė.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja