LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Nė Pejė sot varroset Feti Broqi delegat i Kuvendit qe miratoi Kushtetutėn e Kaqanikut

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-11 | Radio Peja | Shtype |


Ditė mė parė nė moshėn 70 vjeqare nė Qeki ,nderroi jetė Feti Broqi nga Peja.I ndjeri njė kohė tė gjatė i priu ndermarrjės hotelerė dhe turizmit pejan.Ai kontriuoi shumė nė zhvillimin e turizmit dhe hotelerisė ne qytetin tonė pėr ēfare e kujtojnė me respekt gjeneratat e asajė periudhe nga se ishte edhe ideatori i parė i projektit pėr ndertimin e teleferikut .
Feti Broqi ishte edhe delegate i Kuvendit te Kosoves tė viteve tė nėntėdhjeta,parlament ky i cili mė 5 korrik te vitit 1990 shpalli dekleratėn kushtetuese nė njė gjendjė te shtet rrethimit nga pushteti serb,kurse me 7 shtator te po ati viti ishte pjesėmarrės i miratimit tė Kushtetutės sė parė tė Republikės sė Kosovės te njohur si Kushtetuta e Kaqanikut.Pėr shkak te pėrndjekjeve qė ju bėheshin atyre delegatėve ,Feti Broqi se pari emigroi nė Slloveni e pastaj migroi nė Qeki ku edhe nderroi jetė.

Nė nderim tė jetės dhe veprės sė Beti Broqit ,sot nė ora 15,oo nė teatrin e qytetot te Pejės nėn patronatin e kryetarit te Komunės sė Pejės, Gazmend Muhaxherit mbahet mbledhje komemorative. Nderkaq,varrimi i tė ndjerit Feti Broqi bėhėt sot nė ora 18,oo nė varrezat e qytetit tė Pejės.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja