LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Kanalet e hapura nė qytet ankth pėr qytetarėt

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-11 | Radio Peja | Shtype |

Kanalet e hapura lypset urgjentisht tė pastrohen ngase shumė sosh janė shėndrruar nė depo mbeturinash dhe me nxehjen e motit kanė filluar edhe tė kundėrmojnė dhe tė bėhen tė padurushme pėr qytetarėt e komunės sė Pejės .
Qytetaret e komunės sė Pejės janė fajtor pėr hudhjen e mbeturinave nė kanalet e hapura qė pėrshkojnė qytetin e Pejės tė cilat pothuajse janė shėndrruar nė depo mbeturinash kur kėsaj ja shtojmė edhe faktin se edhe ilegalishtė nė kėto kanale ka kyqje tė ujrave tė zeza athere gjendja bėhet edhe me rėnd pėr qytetaret tė cilet jetojnė nė afersi tė atyre kanalave ngase kundėrmimi bėhet i padurushem nė veqanti tani kur ka filluar tė nxeht moti .Njėri ndėr ambientalistet me tė shquar tė qytetit tė Pejės, Xhevdet Belegu , e pėrshkruan alarmante gjendjen e kėtyre kanaleve pėr qfarė ka ankesa tė shumta tė qytetareve . Ai. thotė se Institucionet e pushtetit lokal , pėrmes mekanizmave qė kanė do tė duhej qė tė angazhoheshin pėr pastrimin e ketyre kanaleve , si dhe pėrmes Inspektorve te ambientit tė marrin masa konform ligjit pėr tė gjithė ata qytetar tė tė pa ndergjegjėshem tė cilet berllogun e shtepive te tyre e hudhein nė keto kanale dhe demtojnė rėndė ambientin.
Po ashtu problem i veqant ėshtė edhe kanali i ujitjes tė cilin e menagjon ndėrmarrja e “Drinit tė Bardhė” i cili pėrpos qė ėshtė i pėrmbushur me mbeturina nė tė ka edhe rrjedhje tė ujrave tė zeza tė disa familjeve qė jetojnė pėrgjatė kėtije kanali e qė e bėne gjendjen shumė tė rėnd nga kundėrmimi e i cili rrezikon edhe shėndetin e fėmijeve tė cilėt vijojnė mėsimet nė shkollėn, “Vaso Pashė Shkodrani “
Muhamet Mahmutaj, drejtor i shėrbimeve komunale nė komunėn e Pejės sot u zotua se nė bashkėpunim me inspeksionin do tė bėjė evidentimin e kqyjeve ilegale tė ujrave tė zeza nė kėtė kanal, i cili ėshtė bėrė ankth i qytetareve qė jetojnė pėrgjatė rrjedhes sė tije qė nga lagjja e Gjurkajve e deri nė fshatin Bellopojė dhe mė largė . Nderkaq ,Ndėrmarrja “Drini i Bardhė” , ka pėr obligim qė tė bėjė pastrimin e kėtije kanali dhe tė lėshoi qarkullimin e ujit pėr ta hequr kundėrmimin i cili po e bėnė tė padurushme jetėn e qytetareve tė atije mjedisi .
Dhe krejt per fund vlen te cekim se pikrisht shkaku i mbeturinave qw jo rrallw kanw ngulfat kwto kanale tė hapura qyteti i Pejės vėrshuar shpesh nga ujrat e shirave e prrojėve dhe prroskave .
H.Gashi

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja