LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Biblioteka “ Azem Shkreli “ nė Pejė shėnon Javėn e Bibliotekes

Vendi

| Publikuar mė: 2018-04-11 | Radio Peja | Shtype |

Dje , nė Kosovė ka filluar tė shėnohet “ Java e Bibliotekės “ , ku nė kėtė vit kjo javė po shėnohet me moton “ Arsimimi dhe Trajnimi i Bibliotekave “, qė ka pėr qėllim avancimin e punės nė biblioteka dhe rritjen e vetėdijės sė qytetareve pėr rėndėsin qė ka tempulli i dijės .
Javėn e Bibliotekes do tė shėnoi neser edhe komuna e Pejės pėrmes njė aktiviteti qė do tė mbahet nė sallėn e Asamblese Komunale duke filluar nga ora 10.00. Drejtoresha e Bibliotekes Rajonale “Azem Shkreli “ , nė Pejė Shengyl Kelmendi – Gashi thotė se ky aktivitet neser do tė zhvillohet nga Biblioteka “Azem Shkreli “ nė bashkėpunim me “ Biblioteken Kombėtare tė Kosovės” , ku do tė debatohet pėr tema tė ndryshime siq janė Nevoja pėr aftėsim dhe dhe Trajnim te safit , gjendja e Bibliotekave nė shkollat fillore dhe tė mesme tė Komunės sė Pejės
Java e Bibliotekės po zhvillohet edhe nė komunėn e Prizerenit ku pėr tri ditė mė radhė nė kėtė qytet do tė bėhet trajnimi i puntorėve qė janė tė angazhuar nė tė gjitha bibliotekat e Kosovės .

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja