LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Betohen Asmbleistet komunal

Vendi

| Publikuar mė: 2017-12-14 | Radio Peja | Shtype |

Sot ėshtė bėrė konstituimi i asamblesė komunale tė Pejės me ērast asamblestet e dalė nga vota e lirė e qytetrave nė zgjedhjet e lira tė 22 Tetorit, solemnishtė u betuan se nė mandatin e tyre do tė jen tė pa anshem dhe nė mėnyrėn tė drejtė do tė prezantojnė interesat e qytetarve tė komunės sė Pejės .

Pas interpretimit tw kwngws “Njė ditė tė bukur” nga kori i qytetit tė Pejės, sot, nė njė atmosferė shumė solemne nė sallen e pėrmbushur nga mysafiret e shumtė dhe asamblesitė tė zgjedhur nga gjashtė subjekte politike pėr kėtė mandat, u mbajt mbledhja inaguruese e Asamblesė komunale nė pėrbėrjen e re . Mbledhjen e udhėheqi asamblesitt mė i vjeter Beqir Kajtazi i cili vije nga radhet e AAK –sė i cili lexoi tekstin e Deklarates solemne pėr marrjen e detyres sė asamblesiteve komunal .Mė pas kėtė tekst lexoi edhe nėnshkroi edhe kryetari i rizgjedhur i komunės sė Pejės , z.Gazmend Muhaxheri

Nga sot, kryetari i komunės sė Pejės ,Gazmend Muhaxheri edhe zyrtarisht ka marrė drejtimin e komunės sė Pejės edhe pėr katėr vite , detyrė kjo qė ja besuan qytetaret e komunės sė Pejės nė zgjedhjet e 22 Tetorit tė cilat i fitoi pa balotazh .Nė fjalen e tijė tė rastit ai tha se e presin detyra tė rėndėsishme pėr tė quar zhvillimin e komunės sė Pejės me projekte tė reja sikurse qė ėshtė Borea por edhe projkete tė rėndėsishme infrastrukturore me interes pėr qytetaret e tė cilat e bėjnė Pejėn njė qytet tė zhvilluar dhe tė rėndėsishem nė rrafshin e Dukagjinit .

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja