LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Kryetari GAZMEND MUHAXHERI ,fitues i zgjedhjeve ne Peje

Vendi

| Publikuar mė: 2017-10-23 | Radio Peja | Shtype |

Zgjedhjet e djeshme lokale per kryetar te komunes se Pejes nxoren edhe per nje mandate me fitore findese pa balotazh kryetarin aktual Gazmend Muhaxherin nga LDK me mbi 50 per qind te votave te elektoratit te komunes se Pejes,e qe u konfirmua edhe nga KQZ.Nderkaq,nga shtabi zgjedhor i LDK-se ne Peje,thone se Gazmend Muhaxheri ka fituar 51,50 per qind te elektoratitt kurse LDK-ja ne Peje per asamblen komunale ka fituar 43 per qind te votave.Ne Peje sipas te dhenave te deritashme nga KQZ,nga 110 mije e 691 votues ,te drejten e tyre per te votuar e kane shfrytezuar 44 mije e 367 votues apo 40,o8 per qind.
Gazmend Muhaxheri ,me 31.91 pėr qind tė votave, ka len pas Fatmir Gashin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, duke vijuar mė pas me Sabiha Shalėn e Partisė Demokratike tė Kosovės me 9.30 pėr qind.Ndėrsa, Bashkim Nurboja i Lėvizjes Vetėvendosjes ka fituar 6.36 pėr qind.Sipas rezultateve te fundit te KQZ-se ne Peje :LDK si parti ka marre 37,50%,AAK 26,39%,LVV 13%,PDK 12,14%,Alternativa 2,19%,Nisma 2,16% ,PSDK 0,27% e keshtu me radhė.


Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja