LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Drejtori Lajqi: Arsimimi shqip nė Rozhajė nė krizė pėr shkak tė mungesės sė kuadrove

Vendi

| Publikuar mė: 2017-10-11 | Radio Peja | Shtype |

Numri i banorėve shqiptar nė komunėn e Rozhajės ,nga viti nė vit po shėnon rėnie pėr shkak tė shpėrnguljes sė tyre e me kėtė po zvoglohet numri i nxėnėsve shqiptar nė shkollėn e vetmė shqipe nė Dacaj tė Rozhajės e cila po ballafaqohet edhe me mungesėn e kuadrove tė profilit arsimor ka thėnė pėr Radio Pejėn drejtori i kėsaj shkolle, Haxhi Lajqi .
Fillet e arsimit shqip nė komunėn e Rozhajės qė nga viti 1939 i vuan mėsuesit Muharrem Krasniqi nga Kosova , Spirro Rexha nga Shqipėria dhe Abdurraman Daci nga kėto treva shqipatre tė Rozhajės ka thėnė nė fillim tė bisdeses ekskluzive pėr Radio Pejėn Haxhi Lajqi
Shkolla shqipe nė Dacaj tė Rozhajės tani numėron vetem 36 nxėnės ngase popullata shqipatre nga kjo trevė ėshtė shpėrngulur nė vazhdimėsi ka thėnė drejtori Lajqi , dhe ka cekur se ka probleme edhe me sigurimin e kuadrit nė gjuhėn shqipe ngase gjithnjė e me pak po pėrcaktohen qė tė studiojnė pėr profilet arsimore
Sa i pėrket vijimit tė nxėnėsve shqipar nė shkollat e mesme tė Rozhajės ata duhet tė vijojnė mėsimet nė gjuhen malazeze , por sipas drejtorit Lajqit, shumica e tyre pėrcaktohen qė nė shkolla tė mesme tė regjistrohen nė Pejė
Dhe krejt nė fund , drejtori i shkollės shqipe nė Dacaj falenderon drejtoratin komunal pėr arsim nė Peje nė krye me Besim Avdimetaj, si dhe Ministrin e Arsimit tė Kosovės pėr dhurimin e Abetareve pėr klaset e para pėr nxėnėsit e kėsaj shkolle.
Drejtori Lajqi, fton dhe aplen tek kaudri arsimor nė Pejė tė cilet janė tė pa punė qė tė vizitojnė kėtė shkollė pėr mundėsinė e punėsimit tė tyre ngase siē e cekėm me lartė, kjo shkollė kanė nevojė pėr kaudro shqipatre qoft pėr mėsimin klasor apo lėndor .

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja