LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Fushata e korrje-shirjeve nė Komunėn e Pejės, nė prag tė pėrfundimit

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-21 | Radio Peja | Shtype |

Fushata e korrje-shirjeve nė Komunėn e Pejės ėshtė nė prag tė pėrfundimit, kurse rendimentet e sivjetme ishin nė nivel tė atyre tė vitit qė shkoi, me njė mesatare prej afro 4 tonė pėr njė hektar.
Kanė mbetur vetėm disa ngastra nė mjediset mė tė largėta tė Komunės sė Pejės pa pėrfunduar korrje-shirjet e qė pritet qė deri ne fund tė vikendit pėrfundimisht tė pėrmbyllėt fushata e korrje-shirjeve ka thėnė Mehdi Mulaj i cili ka shtuar se rendimentet e sivjetme tė grurit nuk pėrmbushin pritjet qė kemi pasur.

Agronomi Mehdi Mulaj, porositi fermerėt qė tė mos djegin kashtėn pas korrje-shirjeve por tė bejnė lavrimin e cekėt tė atyre siperfaqėve ngase me kalljen e hamullorėve varfėrojnė ato sipėrfaqe duke demtuar florėn dhe faunėn.

Rendimentet e sivjetme nuk ishin tė kėnaqshme pėr cfarė kryesisht kanė ndikuar kushtet klimatike dhe atė mungesa e tė reshuarve nė faza tė zhvillimi tė bimėve ka thėnė Mehdi Mulaj.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja