LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Mjedra josh fermerėt e Anadrinit

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-21 | Radio Peja | Shtype |

Kultivuesit e mjedrės tė regjionit tė Potgurit sot janė bėrė me qendrėn e grumbullimit pėr kėtė kulturė e cila nga viti nė vit ka filluar tė kultivohet nga fermerėt e kėsaj ane, kėshtu ka deklaruar pėr Radio Pejėn drejtori i Drejtoratit pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, ing. Mehdi Mulaj.

Kryetari i Komunės sė Pejės Gazmend Muhaxheri i shoqėruar nga drejtori pėr bujqėsi, pylltari dhe zhvillim rural, Mehdi Mulaj dhe pjesa tjetėr e stafit tė tij sot nė fshatin Radavc kanė lėshuar nė pėrdorim qendrėn e grumbullimit tė mjedrrave me njė kapacitet prej 10 tonėsh nė njė vlerė prej afro 10 mijė eurosh, ka thėnė drejtori Mulaj.

Edhe nė Komunėn e Pejės viteve tė fundit ka filluar tė rritet interesimi pėr kultivimin e pemėve tė imėta, sikurse qė janė mjedrat, boronicat, manaferrat etj., kultura kėto tė cilat janė shumė profitabile pėr kultivuesit e tyre. Andaj mbetet obligim i institucioneve tė nivelit komunal dhe qendror qė tė krijojnė parakushtet qoftė pėr sigurimin e fidaneve apo edhe grumbullimin dhe plasmanin e kėtyre frutave nė treg.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja