LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Aktivitete kulturore dhe arsimore pėr bashkatdhetarėt tanė

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-20 | Radio Peja | Shtype |

Drejtoria pėr Integrime dhe Diasporė e Komunės sė Pejės, ashtu si edhe viteve tė mėparshme, edhe kėtė vit ka bėrė pėrgatitjet e duhura pėr pritjen e mėrgatės sonė, ka thėnė drejtoresha e kėtij drejtorati Suzana Muriqi.

Projekti pėr pritjen e diasporės nė Komunėn e Pejės edhe nė kėtė vit ėshtė i fokusuar nė manifestime kulturore dhe arsimore, vizita monumenteve tė trashėgimisė por edhe tė atraksioneve turistike tė kėsaj komune, ka thėnė Muriqi.
Pėrkundėr kėsaj, edhe nė kėtė vit kryetari i Komunės sė Pejės Gazmend Muhaxheri do tė mbajė takime me bashkatdhetarėt nė mėnyrė qė ata t’i njoftojė pėr sė afėrmi me rrjedhat e zhvillimit shoqėror, ekonomik dhe kulturor nė kėtė komunė, por edhe me mundėsitė qė komuna ofron pėr ta pėr tė investuar nė biznese tė ndryshme.

E gjitha kjo bėn qė mergimtarėt tanė tė njihen mė mirė me ecuritė e gjithėmbarshme nė kėtė komunė qė edhe fėmijėt e tyre tė njohin mė mirė qytetin e origjinės nė mėnyrė qė ta duan mė shumė.

Sot tryezė debati nė Pejė

Vendi

Instituti Kėrkimor pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Zhvillimit (RIDEA) nė bashkėpunim me Grupin pėr Hulumtim tė Politikave nė Ballkan (BPRG) ka oprganizuar sot ne Peje konferencėn e radhes - Skenarėt e 'Finales sė Madhe' ndėrmjet Kosovės dhe Serbise . Pėrveē panelist...»

| Publikuar mė: 2018-05-03 | Radio Peja

Pėr tre muaj tė parė tė kėtije viti nė spitalin Rajonal nė Peje dhuruan gjak 789 persona

Vendi

Nė Pejė gjatė tremujorit te parė te kėtije viti kanė dhuruar gjak 789 persona. Nga kėta dhurues 398 ishin familjarė tė tė sėmurėve ndėrsa 385 ishin vullnetarė qė dhuruan gjak nė Njėsinė e Transfuzionit tė Gjakut nė Pejė , ndėrsa 6 dhuruan gjak gjatė aksioneve pėr...»

| Publikuar mė: 2018-05-02 | Radio Peja