LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Apel tek qytetarėt pėr mbrojtjen e mjedisit

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-13 | Radio Peja | Shtype |

Me ardhjen e sezonės sė verės dhe me shtimin e populates pėr shkak tė ardhjes sė bashkatdhetarėve, dita e ditės po shtohen edhe mbeturinat tė cilat mund t’i hasėsh nė ēdo cep tė qytetit por edhe fshatėrave. Kompania “Ambienti” nė Pejė bėn apel tek tė gjithė qytetarėt qė tė mos i hedhin mbeturinat vend e pa vend dhe tė respektojnė orarin e grumbullimit tė mbeturinave tė pėrcaktuara nga kompania gjegjėse.

Nexhat Avdullahu drejtor i kompanisė “Ambienti” nė Pejė thotė se edhe pėrkundėr punės sė pandėrprerė tė punėtorėve tė kėsaj kompanie prapė se prapė nė njė ambient tė pastėr ndikon edhe ndėrgjegjėsimi i qytetarėve andaj apelon tek ta qė sidomos nė kėta muaj tė nxehtė ta ruajnė ambientin pasi qė njė ambient i pastėr do tė thotė shėndet i mirė.

Nga ana tjetėr njė apel tjetėr vie edhe nga Drejtoria e Parkut Kombėtar “Bjeshkėt e Nemuna” e cila apelon tek tė gjithė pushuesit dhe tė gjithė ata qė janė duke shfrytėzuar bukuritė natyrore tė bjeshkėve tė bukura tė Parkut Kombėtar “Bjeshkėt e Nemuna” tė kenė kujdes maksimal dhe tė mbroni mjedisin ku pushoni, ta merrni me vete bėrllogun e krijuar si dhe tė mosndezni zjarre.
Nė rast tė ndezjes sė zjarrit, ta keni vėmendjen maksimale nė ndaljen e tij para se tė largoheni nga vendi i pushimit.

Nė Spitalin Rajonal nė Pejė, brenda 3 mujorit tė parė 38000 vizita

Vendi

Kėto ditė me temperatura tė larta, jo vetėm nė qendrat e mjekėsive familjare, por edhe nė Spitalin Rajonal tė Pejės hetohet njė rritje e ndjeshme e fluksit tė pacientėve tė cilėt kėrkojnė ndihmė nė kėtė institucion rajonal tė shėndetit. Dr. Skender Dreshaj, drejt...»

| Publikuar mė: 2017-07-20 | Radio Peja

Maturantėt pejanė tregojnė sukses tė lartė nė testin kombėtar

Vendi

Nga 1398 nxėnės tė shkollave tė mesme tė Komunės sė Pejės tė cilėt iu kanė nėshtruar testit kombėtar “Matura 2017”, 82% ose 1147 nga ta kanė arritur ta kalojnė kėtė test, kurse 251 nxėnės nuk ia dolėn qė nė kėtė afat tė kalojnė testin kombėtar tė maturės. Bazuar nė...»

| Publikuar mė: 2017-07-19 | Radio Peja