LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Temperaturat e larta rrisin fluksin e pacientėve edhe nė Spitalin Rajonal nė Pejė

Vendi

| Publikuar mė: 2017-07-12 | Radio Peja | Shtype |

Kėto ditė kur Kosova dhe Peja po pėrballen me temperature ekstreme tė larta, qytetarėt e Pejės tė cilėt po kanė problem me kėto temperature pėr ndihmė po i drejtohen Spitalit Rajonal nė Pejės, spital ky i cili deri mė tani me sukses po ia del qė tė pėrballojė kėtė fluks tė rritjes sė pacientėve, ka thėnė Skender Dreshaj- drejtor i Spitalit Rajonal nė Pejė.
Temperaturat shumė tė larta qė po mbretėrojnė kėto ditė nė komunėn tonė kanė rritur fluksin e qytetarėve nė qendrat kryesore tė mjekėsisė familjare por edhe nė Emergjencėn e Spitalit Rajonal nė Pejė, ku ata po kėrkojnė ndihmėn mjekėsore. Nė rritjen e fluksit tė pacientėve nė kėtė spital, sipas drejtorit tė kėtij spitali Skender Dreshaj ka ndikuar edhe numri i rritur i bashkatdhetarėve qė po vie pėr pushime nė Kosovė.
Dr. Skender Dreshaj apelon tek qytetarėt, nė veēanti tek ata me sėmundje kronike qė tė mos i ekspozohen Diellit dhe tė kenė kujdes me ushqimet qė i pėrdorin.
Edhe pse nga nesėr meteorologėt kanė paralajmėruar rrėnie pėr disa shkallė tė temperaturave, megjithatė qytetarėt duhet tė jenė sa mė tė kujdesshėm qė tė respektojnė kėshillat e mjekėve ngase kjo ėshtė nė interesin e shėndetit tė tyre.

Nė Spitalin Rajonal nė Pejė, brenda 3 mujorit tė parė 38000 vizita

Vendi

Kėto ditė me temperatura tė larta, jo vetėm nė qendrat e mjekėsive familjare, por edhe nė Spitalin Rajonal tė Pejės hetohet njė rritje e ndjeshme e fluksit tė pacientėve tė cilėt kėrkojnė ndihmė nė kėtė institucion rajonal tė shėndetit. Dr. Skender Dreshaj, drejt...»

| Publikuar mė: 2017-07-20 | Radio Peja

Maturantėt pejanė tregojnė sukses tė lartė nė testin kombėtar

Vendi

Nga 1398 nxėnės tė shkollave tė mesme tė Komunės sė Pejės tė cilėt iu kanė nėshtruar testit kombėtar “Matura 2017”, 82% ose 1147 nga ta kanė arritur ta kalojnė kėtė test, kurse 251 nxėnės nuk ia dolėn qė nė kėtė afat tė kalojnė testin kombėtar tė maturės. Bazuar nė...»

| Publikuar mė: 2017-07-19 | Radio Peja