LIVE NGA QYTETI PEJA!

Vetėm se ju duam.

Tingulli jonė sa mė afėr jush.
Tani mund qė t'na dėgjoni Live!

Anketa jep rezultatet optimiste per dalje tė votuesve ne zgjedhje

Vendi

| Publikuar mė: 2013-07-10 | Radio Peja | Shtype |

Anketa jep rezultatet optimiste per dalje tė votuesve ne zgjedhje

Nė qendrėn rinore Atė Lorenc Mazreku nė Pejė, sot janė publikuar rezultatet e njė ankete me qytetarė tė Pejės tė bėrė nga grupi Jo Formal Rinor “ Energjia pozitive” se bashku edhe me njė grup tė rinjve egjiptasė dhe vijues tė kursit tė gazetarisė pranė OJQ „Forumit pėr integrim dhe zhvillim.”
Temė e kėtijė hulumtimi ishte “Mendimi politik i qytetarėve pėr zgjedhjet e ardhshme lokale”, nė ketė anketė ishin tė pėrfshirė 999 respodentė nga tė gjitha moshat prej tė cilėve , 656 meshkuj dhe 343 femra.
Bazuar ne rezultatet e nxjerra nga kjo anketė , inkurajon fakti se nė zgjedhjet e ardhshme lokale mbi 70% e qytetarėve duanė qė tė votojnė, ndėrkaq 28% janė deklaruar se nuk duanė tė votojė duke qenė skeptik se me votėn e tyre mund tė ndryshojnė diē.
Ky rezultat dhe tė dhėna tjera tė dala nga kjo anketė nxitėn pėrfaqėsuesit e subjekteve politike tė AAK-sė, LDK-sė dhe VV-ės , qė tė shprehin pro dhe kundėr, rezultateve tė nxjerra nga anketa.

Peja me aktivitete te shumta shėnon Ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės

Vendi

Manifestimet pėr shėnimin e Ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės, sot nė qyetin e Pejės kanė vazhduar me ceremoninė e ngritjes sė flamurit nė qendrėn e qytetit si dhe me homazhet tek lapidarėt e dėshmorėve dhe tė rėnėve gjatė periudhave tė ndryshme tė historisė sė popu...»

| Publikuar mė: 2014-02-18 | Radio Peja

Nė Pejė, sot u shėnua Dita Globale e zgjedhjeve

Vendi

Ditėn Ndėrkombėtare tė Zgjedhjeve, 6 Shkurtin, Komisioni Komunal Zgjedhor nė Komunėn e Pejės e ka shėnuar sot me njė ligjeratė me maturantėt e tė gjitha shkollave tė mesme tė komunės sė Pejės. Vetėdijėsimit dhe informimit tė tė rinjėve tė cilėt janė votues pot...»

| Publikuar mė: 2014-02-06 | Radio Peja